Podsumowanie przygotowań Wisły Kraków

Ciężkie treningi, mecze kontrolne i analizy taktyczne. Po niecałym miesiącu przygotowań do nowego sezonu piłkarze Franciszka Smudy wchodzą w cykl meczowy – podała oficjalna strona Wisły Kraków.

Drużyna Białej Gwiazdy do nowych rozgrywek przygotowywała się w bazie treningowej w Myślenicach, tam bowiem zostało zorganizowane przedsezonowe zgrupowanie. W zespole Franciszka Smudy pojawiły się nowe towarze. Maciej Jankowski, Michał Buchalik i Maciej Sadlok to zawodnicy, którzy przeszli do Wisły z Ruchu Chorzów. Kontrakt z klubem podpisał również Lucas Guedes, a sztab szkoleniowy zadecydował, że kadrę wzmocnią młodzi adepci futbolu, którzy w czerwcu zdobyli tytuł mistrza Polski juniorów starszych.

W jak najlepszym przygotowaniu do zmagań na boiskach Ekstraklasy miało pomóc zawodnikom siedem meczów kontrolnych. Co ciekawe, gracze spod Wawelu w żadnym z nich nie przegrali, a już pierwszy sprawdzian zakończył się zwycięstwem nad BKS-em Bochnia 2:0. Bramki na wagę zwycięstwa zdobyli dla Białej Gwiazdy w pierwszej połowie Boguski oraz Brożek. W spotkaniu tym zadebiutowali w barwach Wisły Michał Buchalik oraz Maciej Jankowski, a swoją szansę dostali również młodzi zawodnicy, tacy jak: Furtak, Witek, Janus, Handzlik, Marszalik czy Fernes.

Drugie spotkanie towarzyskie odbyło się w Myślenicach, a przeciwnikiem był słowacki Rużomberok. Wiślacy do południowego sąsiada podeszli bardzo poważnie, co zaowocowało aż pięcioma bramkami. Do siatki rywali we wtorkowe popołudnie trafiali: Stilić, Burligia, Boguski, Brożek. Swojego debiutanckiego gola odnotował również Maciej Jankowski.

W drugim spotkaniu rozgrywanym w bazie treningowej w Myślenicach Biała Gwiazda zremisowała z MFK Karvina 1:1. Jedynego gola dla Wisły strzelił Jankowski, którym tym samym potwierdził, że będzie ważnym ogniwem w układance Franciszka Smudy. Sparing z czeską drużyną był również okazją do debitu dla Macieja Sadloka, który zaliczył 90 minut na lewej obronie.

Nie w Myślenicach, a na Słowacji, w Popradzie piłkarze spod Wawelu zmierzyli się z kolejnym przeciwnikiem – drużyną FK DAC 1904 Dunajska Streda. Przedostatnia drużyna słowackiej Extraligi od początku spotkania nie zamierzała tylko się bronić. Mimo ataków Wisły to prawą stroną boiska, gdzie szarżował Sarki, to środkiem boiska, gdzie dominowała trójka Stilić, Garguła, Jankowski, starała się kombinacyjnie rozgrywać piłkę. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył tuż przed przerwą Paweł Brożek: Burliga otrzymał doskonałe podanie od Stlilicia, po czym zagrał do Brożka, a ten strzałem w dalszy róg pokonał bramkarza FK DAC.

Z najtrudniejszym przeciwnikiem w trakcie przygotowań do nowego sezonu Biała Gwiazda zmierzyła się w Kalwarii. Rywalem nie była jednak miejscowa Kalwiaranka a słowacka MSK Żilina. Skutecznością ponownie popisał się Paweł Brożek, który wykorzystał świetne zagranie Semira Stilicia, a następnie minął słowacką obronę i pewnie umieścił futbolówkę w siatce rywala.

Kolejnym rywalem Wiślaków było drugoligowe Zagłębie Sosnowiec. Gracze ze stolicy Małopolski rozbili przeciwnika, aplikując mu aż sześć trafień. Z dobrej strony w tym spotkaniu pokazali się młodzi zawodnicy. Gole Tomka Zająca czy Adriana Wójcika mogą napawać optymizmem, a cieszy również postawa Sadloka, który ładnym strzałem zaliczył pierwszą bramkę w barwach Białej Gwiazdy.

Ostatni sprawdzian przed ligą piłkarze krakowskiej Wisły połączyli z obchodami jubileuszu 95-lecia Soły Oświęcim, pewnie pokonali gospodarzy 3:0, a bramki dla ekipy spod Wawelu zdobyli Stilić, Boguski oraz Dudka.

W sumie Wiślacy rozegrali siedem gier kontrolnych, z czego w pięciu okazali się lepsi od rywali, a dwa razy padł remis. Do bramki przeciwników podopieczni Smudy trafiali dziewiętnaście razy, tracąc przy tym tylko dwa gole. Najlepszym strzelcem podczas okresu przygotowawczego okazał się Paweł Brożek, który czterokrotnie wygrywał pojedynki z bramkarzami. Tuż za nim znaleźli się Maciej Jankowski i Rafał Boguski (po trzy bramki) oraz Adrian Wójcik z Semirem Stiliciem (po dwa gole). Po jednym trafieniu zaliczyli: Burliga, Sadlok, Dudka oraz Zając.

Franciszek Smuda w trakcie przygotowań dał szansę występu 31 zawodnikom. Graczem, który przebywał na boisku najdłużej, był Maciej Jankowski. Rozegrał on łącznie 610 minut na 630 możliwych. Tuż za nim uplasował się Dariusz Dudka z 600 minutami.