Nawałka: Każdy dostanie szansę

Polska
Nawałka

Reprezentacja Polski przed rozpoczęciem mistrzostw Europy rozegra sześć spotkań towarzyskich. W piątek rywalami „Biało-Czerwonych” będą Islandczycy, a cztery dni później Czesi. Selekcjoner kadry, Adam Nawałka powiedział na konferencji prasowej, że w nadchodzących meczach chce dać szansę wszystkim piłkarzom, którzy brali udział w zgrupowaniu.

– Do każdego meczu podchodzimy bardzo poważnie. Nie nazywamy tych spotkań, meczami towarzyskimi tylko międzypaństwowymi. To pierwszy etap przygotowań do Euro 2016. Będziemy chcieli osiągnąć jak najlepszy wynik, ale ważne jest też zgranie drużyny i formacji. Naszym celem jest również sprawdzenie zawodników, którzy ostatnio pokazywali się z dobrej strony. Nie ma już takiej presji jak wcześniej, ale sami potrafimy wytworzyć ciśnienie, tak by grać na najwyższych obrotach. To dla nas ważny okres. Do rozegrania zostało nam tylko sześć spotkań, ale to wystarczy byśmy dobrze przygotowali się do Euro – powiedział Nawałka.

Mecz z Islandią rozegrany zostanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Spotkanie z Czechami odbędzie się we Wrocławiu.

– Jestem bardzo zadowolony, że gramy z tymi drużynami. Obie reprezentacje prezentują wysoki poziom i dużą kulturę gry. Islandia pokazała ostatnio, że jest trudnym rywalem dla wszystkich. Czesi prezentują się dobrze pod względem piłkarskim i są świetnie przygotowani taktycznie. Zyskamy dobry materiał do analizy – dodał selekcjoner kadry.

Islandia wywalczyła bezpośredni awans do finałów mistrzostw Europy. Zawodnicy Lagerbaecka w eliminacjach do turnieju zajęli drugie miejsce w grupie A, wyprzedzając Turcję, Holandię, Kazachstan i Łotwę. Lepsi byli od nich jedynie Czesi.

– Jestem zadowolony z przebiegu zgrupowania. Plan wykonaliśmy w stu procentach. Wszyscy są w pełnej gotowości. Dzisiaj po treningu taktycznym wybiorę wyjściową jedenastkę, a po meczu z Islandią ustalimy strategię na starcie z Czechami. Podchodzę do tych spotkań z dużym optymizmem. To doskonała szansa dla tych, którzy wcześniej nie mogli się zaprezentować. Nasz skład podczas eliminacji był bardzo stabilny. Chcę żeby w sparingach każdy dostał szansę. Na każdym zgrupowaniu ćwiczymy organizację gry w obronie i rozgrywanie akcji. Stałe fragmenty gry w ofensywie przygotowujemy pod konkretne zespoły. Drużyna jest optymalnie przygotowana do gry – podkreślił 58-letni szkoleniowiec.

Proszony o skomentowanie możliwości powrotu do kadry Eugena Polanskiego, Nawałka odpowiedział : – Polanski był kandydatem do gry w reprezentacji. Był jej ważną częścią w 2012 roku. Później nie był powoływany ze znanych przyczyn. Mamy drużynę, która świetnie się spisuje. Odzyskaliśmy zaufanie kibiców. Skupiam się na tych piłkarzach, których posiadam. Mam listę 72 zawodników, którym się przyglądam, ale jest ona przygotowana raczej z myślą o przyszłości. Znajduje się na niej wielu młodych piłkarzy.

Obecny na konferencji prasowej, Kamil Grosicki stwierdził: – Od poniedziałku zaczęliśmy walkę o miejsce w składzie na mistrzostwach Europy. W piątek zagramy z wymagającym przeciwnikiem, który będzie miał nad nami przewagę pod względem fizycznym.

Islandia jest na 31. miejscu w rankingu FIFA. O siedem pozycji niżej znajduje się Polska. Czechy są siedemnaste.

Grzegorz Krychowiak dodał: – Awans w rankingu ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest zwycięstwo. Mamy sześć meczów i musimy dobrze przygotować się do turnieju. Islandia jest bardzo trudnym rywalem. Jako pierwsza zakwalifikowała się do Euro. W drużynie naszych piątkowych rywali prawie każdy zawodnik ma ponad 185 cm wzrostu. Piłkarze Larsa Lagerbaecka bardzo dużo goli strzelają po stałych fragmentach gry. Nie interesuje mnie na razie to, z kim zagramy na mistrzostwach Europy. Obecnie dążymy do perfekcji i chcemy wyeliminować błędy w naszej grze. Grupowych rywali poznamy już niedługo.

Losowanie grup mistrzostw Europy odbędzie się 12 grudnia. Ceremonia zostanie przeprowadzona w Paryżu.