Puchar Polski: Legia zdobyła trofeum

Legia Warszawa pokonała na Stadionie Narodowym Lecha Poznań 2:1 w finale Pucharu Polski. Spotkanie oglądało ponad 45 tysięcy widzów. Gole dla warszawskiej drużyny zdobyli Marek Saganowski i Tomasz Jodłowiec, który wcześniej strzelił bramkę samobójczą.

Pierwszą dobrą okazję stworzył Lech w 12. minucie spotkania. Z rzutu wolnego piłkę uderzył Barry Douglas, a jego strzał otarł się o poprzeczkę bramki Kuciaka. Chwilę później po dośrodkowaniu z prawej strony boiska szansę na zdobycie gola miał Dawid Kownacki, ale dobrze interweniował golkiper Legii.

W 20. minucie gry padł pierwszy gol. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę głową do własnej bramki skierował Tomasz Jodłowiec. Po chwili Lech mógł prowadzić już 2:0, ale Sadajew w sytuacji sam na sam nie potrafił pokonać bramkarza warszawskiej drużyny.

Legia mogła wyrównać w 24. minucie meczu. Maciej Gostomski nieczysto trafił w piłkę i przed pustą bramką znalazł się Marek Saganowski, ale jego strzał głową był niecelny.

Kwadrans przed zakończeniem pierwszej części meczu, Jodłowiec strzelił gola dla Legii. Asystę przy jego bramce zaliczył Michał Kucharczyk, który dośrodkował piłkę z rzutu rożnego.

Trener Henning Berg pierwszej zmiany dokonał w 36. minucie gry. Guilherme zastąpił Michał Żyro. Pięć minut później swoją szansę zmarnował Ondrej Duda, który był niepilnowany w polu karnym. Jego uderzenie przeleciało nad bramką Gostomskiego. W następnej akcji bramkarz Lecha instynktownie interweniował po mocnym strzale Michała Kucharczyka i do pierwszej połowy utrzymał się remis 1:1.

Legia wyszła na prowadzenie dziesięć minut po przerwie. Mocny strzał z dystansu z woleja oddał Tomasz Brzyski, a Marek Saganowski z bliska wbił piłkę do bramki poznaniaków.

W 65. minucie Michał Żyro zagrał dokładną prostopadłą piłkę do Michała Kucharczyka. Skrzydłowy Legii po przyjęciu próbował okiwać rywala, ale upadł w polu karnym. Sędzia uznał, że Legionista symulował i pokazał mu żółtą kartkę. Cztery minuty później po akcji Żyro i Dudy, Marek Saganowski oddał minimalnie niecelny strzał głową.

W 74. minucie spotkania na strzał z dystansu zdecydował się Szymon Pawłowski, ale jego uderzenie nie trafiło w światło bramki. W końcówce meczu za drugą żółtą kartkę z boiska usunięty został Barry Douglas. Lech nie potrafił doprowadzić do wyrównania i spotkanie zakończyło się zwycięstwem piłkarzy Berga.

Legia zdobyła Puchar Polski po raz 17. w historii. Ostatni raz triumfowała w 2013 roku.

Na drodze Legii w tej edycji Pucharze Polski stanęły wcześniej: Miedź Legnica, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław i Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Lech będzie rywalem Legii także w następnym spotkaniu w lidze. Drużyny zmierzą się ze sobą na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w pierwszej kolejce rundy finałowej Ekstraklasy.