El. ME: Czesi pogrążyli Holandię, Turcja zagra na Euro 2016

Reprezentacja Holandii przegrała w Amsterdamie z Czechami 2:3 (0:2) w ostatnim meczu eliminacji do Euro 2016. Oznacza to, że na przyszłorocznym turnieju we Francji nie zobaczymy podopiecznych Danny’ego Blinda.

Wynik otworzył Pavel Kaderabek w 24. minucie. 23-latek wbiegł z futbolówką w pole karne i mocnym uderzeniem w środek bramki pokonał Jeroena Zoeta. Jedenaście minut później golkiper kolejny raz wyjmował piłkę z siatki, po tym jak Josef Sural zaskoczył go płaskim strzałem, tuż obok lewego słupka.

W 66. minucie było już 3:0 dla gości. Po centrze Czechów z rzutu wolnego Robin van Persie próbował wybić futbolówkę głową, lecz niefortunnie skierował ją do własnej siatki. To jednak nie załamało Holendrów, którzy znakomicie odpowiedzieli zaledwie cztery minuty później.

Klaas-Jan Huntelaar wykorzystał dośrodkowanie Wesley’a Sneijdera z rzutu rożnego i wykonał dokładny strzał z okolicy 11. metra. Kwadrans później Van Persie zrehabilitował się za swoje wcześniejsze zachowanie i zdobył gola kontaktowego, jednak ostatecznie „Oranje” nie zdołali wywalczyć ani jednego punktu.

W drugim meczu grupy A Turcja wygrała u siebie z Islandią 1:0. Było to piąte zwycięstwo podopiecznych Fatiha Terima, którzy z osiemnastoma punktami zajęli trzecie miejsce w tabeli i z najlepszym bilansem spośród drużyn z trzeciego miejsca awansowali bezpośrednio do turnieju we Francji.

Gola na wagę kompletu punktów zdobył Selcuk Inan na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry. Zawodnik występujący na co dzień w zespole Galatasaray Stambuł wykonał perfekcyjny strzał z rzutu wolnego, po którym piłka wpadła do bramki tuż obok jej lewego słupka. Gospodarze kończyli spotkanie w dziesiątkę, po tym jak w 78. minucie Gokhan Tore został odesłany do szatni za ostry faul.

Swoje spotkanie rozegrała również Łotwa, która przegrała u siebie z Kazachstanem 0:1. Jedynego gola w meczu zdobył Isłambek Kuat w 65. minucie. 22-latek wykorzystał podanie Samata Smakowa i pokonał stojącego w bramce gospodarzy Andrisa Vaninsa, czym zapewnił swojej drużynie pierwsze zwycięstwo.

* * * * * * *

Wyniki meczów 10. kolejki w grupie A:

Holandia – Czechy 2:3 (0:2)
Bramki: Huntelaar 70, Van Persie 84 – Kaderabek 24, Sural 35, Van Persie 66-samobójcza.
Czerwona kartka: Suchy (43, Czechy).

Turcja – Islandia 1:0 (0:0)
Bramka: Inan 89.

Łotwa – Kazachstan 0:1 (0:0)
Bramka: Kuat 65.