Konfrontacja czasów współczesnych – czy dyscypliny eSportu warto porównywać z tradycyjnymi sportami?

gaming setup for competitive esports
Photo by Yan Krukov on Pexels.com

eSport, nowy i wystarczająco obiecujący trend, długo i wytrwale pracuje na to, by zdobyć nie tylko uznanie opinii publicznej, ale także zająć swoje miejsce w branży rozrywkowej i medialnej. Dzięki wielomiliardowym inwestycjom czołowych twórców gier, takich jak Nintendo, Electronic Arts i innych, trend ten w tak krótkim czasie zyskał nowe horyzonty. Warto też zauważyć, że eSporty płynnie przechodzą od zwykłej rozgrywki do prawdziwie znaczącej społeczności, która ma już wsparcie ze strony absolutnie różnych branż. Jednak dla wielu z nas wciąż pozostaje pytanie – czy cybersport należy porównywać z tradycyjnymi dyscyplinami? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na tego trendowego kierunku! 

eSports a sporty tradycyjne – porównamy? 

Mówiąc o tak nowym i mega-obiecującym kierunku jako e-sport, warto zauważyć naprawdę wysoki poziom profesjonalizmu zarówno wiodących zespołów uczestników, jak i światowych organizatorów. Warto zrozumieć, że w tym segmencie zaczynają pojawiać się również światowe gwiazdy, modele biznesowe, strategie rozwoju, a jego także infrastruktura nadal się rozwija. Dlatego już na tym etapie warto powiedzieć, że E-SPORT jest porównywalny nawet ze światową piłką nożną!

Do tej pory wiodące zespoły na świecie z powodzeniem pracują nad budowaniem lig własnych, które koncentrują się głównie na 3 najważniejszych dyscyplinach: LoL, Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2.  Ważne jest również, aby zrozumieć, że w tej chwili wypłaty dla światowej klasy drużyn przekraczają nawet kwoty, które otrzymują zwycięzcy turnieju mistrzów Stowarzyszenia Profesjonalnych Graczy golfowych w USA! Taki poziom finansowania osiąga nie tylko dzięki organizatorom, ale również firmom bukmacherskim. Tak więc twoje obstawianie meczy CS: GO pomaga nie tylko w zarabianiu większej kasy, ale również częściowo finansuje Twój ulubiony zespół!

Jeśli jednak mówimy o porównaniu e-sportu z tradycyjnymi dyscyplinami, warto zrozumieć, że liczba profesjonalnych graczy jest nadal niewielka. Prace nad tym trwają codziennie, a zespoły światowe, podobnie jak grupy amatorskie, pracują nad przyciągnięciem jeszcze większej aduitorii młodych ludzi, którzy są również obojętni na świat gier komputerowych. Światowej klasy zespoły oferują prawdziwie godną opiekę swoim graczom: osobisty psycholog, lekarz, menedżer, a nawet osobisty trening. 

 

Odnosząc się do statystyk, warto zauważyć, że ponad 46% najlepiej opłacanych graczy e-sportowych udało się zarobić swój pierwszy milion dolarów! Ale takie wysokie gogorary zobowiązują każdą drużynę do wyczerpujących treningów, a także do kontroli mediów. Ponadto świat e-sportu ma te same palące problemy, co każdy inny tradycyjny sport. Często zdarza się, że gracze mają problemy z kręgosłupem, a obrażenia dotyczą głównie dłoni. 

Mówiąc o rozwoju e-sportu w naszym kraju, warto również zauważyć, że kierunek ten przypadł do gustu nie tylko młodym studentom, ale nawet jego administracji. Do tej pory w naszym kraju istnieje ponad 70 instytucji edukacyjnych, które bezpośrednio współpracują z polskim Narodowym Stowarzyszeniem e-sportu. Tutaj, podobnie jak w każdym innym sporcie, odbywają się mistrzostwa i turnieje, a dla niektórych studentów już w tym roku zostaną przedstawione stypendia e-sportowe. Ponadto, dzięki wsparciu finansowemu ze strony licencjonowanych bukmacherów, gracze mogą grać na najnowszym sprzęcie! 

Dołączenie do świata eSportu – jest również dość proste, zarówno jak i zarabianie pieniędzy już teraz! Zaklady fame mma, eSport, piłka nożna, jak i pozostałe dyscypliny będą optymalnym rozwiązaniem do zarabiania na swojej wiedzy!

Add Comment

Click here to post a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.