Co trzeba zrobić, aby zostać zawodowym graczem?

Przypuszczamy, że wiele osób grało w życiu w gry wideo, w tym także w gry hazardowe. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co trzeba zrobić i co umieć, by stać się zawodowym graczem? Pewnie nie. Na wypadek, gdyby Cię to kiedykolwiek interesowało, to dziś zaprezentujemy Ci garść najważniejszych informacji na ten temat. Podzielimy nasz artykuł na dwie podstawowe części — w pierwszej z nich omówimy wszystkie cechy, jakie powinien mieć zawodowy gracz w przypadku typowych gier wideo, a w drugiej przyjrzymy się zawodowemu graniu w gry hazardowe i wszystkiemu, co się z tym wiąże. Zapraszamy do lektury!

Zawodowe granie w gry wideo

Wbrew powszechnemu mniemaniu, gry wideo wcale nie są tak banalną rozrywką, jak uważa większość ludzi. Owszem, jeśli grasz tylko dla zabawy w proste tytuły takie, jak Sims, Farmville czy też Minecraft, to rzeczywiście trudno wyzbyć się wrażenia, że nie jest to coś, co wymaga jakichś wybitnych umiejętności lub cech charakteru. Zawodowe granie obejmuje zupełnie inne tytuły.

Najpopularniejszą grą wideo, dla której dostępne są zawodowe ligi, turnieje i imprezy o charakterze mistrzostw świata jest Counter Strike: Global Offensive. Jest to trójwymiarowa strzelanka z widoku z pierwszej osoby (FPP — First Person Perspective). Gracze dzielą się na dwa zespoły. Jeden z nich wciela się w terrorystów, a drugi w antyterrorystów. Zadaniem tych pierwszych jest podłożenie bomby i doprowadzenie do eksplozji albo wyeliminowanie wszystkich członków poprzedniej drużyny. Z kolei antyterroryści muszą uniemożliwić wysadzenie obiektu, czyli rozbroić bombę lub zabić wszystkich terrorystów.

Inne popularne tytuły to na przykład DOTA 2 i League of Legends, które mają bardzo podobne założenia. Na dwóch przeciwległych końcach mapy znajdują się twierdze dwóch rywalizujących ze sobą drużyn. Każda z nich musi zarówno obronić swoją, jak i zdobyć lub zniszczyć twierdzę przeciwnika.

Oprócz tego gracze często rywalizują jeszcze w grach takich jak FIFA (piłka nożna), Fortnite (kolejna strzelanina), Overwatch, Call of Duty: Warzone, Valorant, Starcrafrt i wiele innych.

Niezależnie od tego, jaką grę weźmiemy pod lupę, to zawodowy gracz aspirujący do światowej czołówki musi spełniać kilka istotnych wymogów:

  • Znać grę od podszewki. Nie tylko mieć ogólne pojęcie o zasadach rozgrywki, ale także znać perfekcyjnie mechanikę, możliwości przedmiotów, jakie można zebrać i wyposażenia, mapę, na której toczy się rywalizacja. Po prostu mieć dany tytuł w małym palcu. W czasie gry na poważnie nie ma bowiem czasu na zastanawianie się lub analizowanie parametrów danego przedmiotu. Musisz od razu wiedzieć, jak go optymalnie użyć, albo przegrasz.
  • Mieć znakomity refleks oraz koordynację ręka-oko na najwyższym poziomie (cecha szczególnie pożądana w przypadku dynamicznych strzelanek typu wspomniana na początku Counter Strike: Global Offensive).
  • Cechować się znakomitą kondycją psychiczną i fizyczną. Turnieje często polegają na wielogodzinnym siedzeniu w niekoniecznie komfortowej pozycji i wiążą się ze sporym stresem oraz zachowaniem perfekcyjnej koncentracji przez wiele godzin.

Do tego dochodzi kwestia sprzętu. Gracze zazwyczaj wykorzystują do rywalizacji swoje prywatne komputery. Ważnym, w zasadzie kluczowym elementem jest wydajność komputera, szczególnie w bardziej wymagających graficznie tytułach. Można w uproszczeniu przyjąć, że do komfortowej rozgrywki niezbędny jest komputer umożliwiający wyświetlenie stałej liczby klatek na poziomie minimum 120 (oraz monitor z odświeżaniem co najmniej 120 Hz, by zrobić z tego użytek!), a także wysokiej klasy, czuła myszka i doskonała klawiatura. To oznacza konieczność zainwestowania sporej sumy pieniędzy w odpowiedniej jakości komputer — lub nawet znajomość zagadnień sprzętowych, by złożyć go sobie własnoręcznie.

Zawodowe granie w gry hazardowe

Jeśli mówimy o zawodowym graniu w gry hazardowe, to w zasadzie bierzemy tutaj pod uwagę jedynie pokera online i to tylko w niektórych odmianach. Jest to bowiem jedyna gra hazardowa, w której główną rolę odgrywają umiejętności zawodników, a kwestia czynników losowych schodzi na dalszy plan. To coś wręcz odwrotnego, niż w przypadku innych gier hazardowych typu ruletka online w Vulcan Kasyno, albo blackjack, nie mówiąc już nawet o grach slotowych.

Jeśli chodzi o pokera, to w zasadzie mamy dwie główne odmiany turniejowe tej gry. Są to Texas Hold’em oraz Omaha. A czym musi charakteryzować się dobry pokerzysta? Oto kilka najważniejszych naszym zdaniem cech:

  • Koncentracja. To kluczowa sprawa. Turnieje pokerowe odbywają się w miejscach z reguły zatłoczonych, hałaśliwych, z dużą liczbą odwiedzających, kibiców, a w przypadku poważniejszych imprez także kasyn online. Tutaj kluczem do sukcesu jest zdolność do odcięcia się od innych bodźców i skupienie na rozgrywce.
  • Umiejętność czytania mowy ciała oraz kontroli nad własną. Rozgrywka w pokera często opiera się na blefie. Jeśli potrafisz kontrolować swoją mowę ciała, która może zdradzić Twoje obecne nastawienie, to masz połowę sukcesu w kieszeni. A jeśli dodatkowo umiesz odczytywać znaczenie tych niewielkich gestów i zachowania innych graczy, to możesz sobie pogratulować — jesteś na świetnej drodze, by zostać zawodowym pokerzystą!

Oczywiście ten artykuł to jedynie powierzchowne „liźnięcie” tematu — ale mamy nadzieję, że i tak Ci się przydał!

Add Comment

Click here to post a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.