Copa America 2019: Brazylia pokonała w finale Peru

Brazylia pokonała przed własną publicznością Peru 3:1 (2:1) w finale turnieju Copa America 2019.

Na Maracanie w Rio de Janeiro spotkały się drużyny, które rywalizowały już ze sobą w fazie grupowej. Wówczas „Canarinhos” rozbili „Inków” aż 5:0. Tym razem zdecydowanym faworytom nie poszło aż tak łatwo.

Prowadzenie ekipie z Kraju Kawy zapewnił płaskim strzałem Everton, który po kwadransie gry wykorzystał znakomite dośrodkowanie w pole karne Gabriela Jesusa.

Minutę przed przerwą wyrównał po rzucie karnym Paolo Guerrero. „Jedenastka” została podyktowana po zagraniu ręką Thiago Silvy. Był to pierwszy stracony gol przez podopiecznych Tite w tym turnieju.

Radość „Inków” nie trwała jednak zbyt długo. Jeszcze w doliczonym czasie pierwszej połowy na przebojową szarżę środkiem boiska zdecydował się Arthur i po zagraniu zawodnika Barcelony piłkę skierował do siatki tuż przy słupku Gabriel Jesus.

Po zmianie stron „Canarinhos” marnowali kolejne dogodne okazje na podwyższenie wyniku, a dobrze między słupkami gospodarzy spisywał się Alisson Becker. Podopieczni Tite zdołali utrzymać korzystny rezultat, mimo gry w końcówce w osłabieniu.

Sukces przypieczętował jeszcze w ostatniej minucie z rzutu karnego Richarlison. Arbiter podyktował „jedenastkę” po faulu na Evertonie, który był najlepszym zawodnikiem na murawie.

Brazylia triumfowała już po raz dziewiąty na Copa America. Wcześniej pięciokrotni mistrzowie świata wygrywali ten najstarszy piłkarski turniej narodowych drużyn w latach 1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004 i 2007.

* * * * * *
Brazylia – Peru 2:1 (2:1)
Bramki: Everton 15, Gabriel Jesus 45+3, Richarlison 90-karny – Paolo Guerrero 44-karny.
Czerwona kartka: Gabriel Jesus (70, Brazylia).