El. ME: Dania odrobiła straty i uratowała w końcówce remis ze Szwajcarią

Szwajcaria zremisowała przed własną publicznością z Danią 3:3 (1:0) w najciekawiej zapowiadającym się wtorkowym meczu drugiej kolejki grupy D eliminacji mistrzostw Europy 2020.

Na St. Jakob-Park w Bazylei prowadzenie uczestnikom Final Four najsilniejszej Dywizji A rozgrywek Ligi Narodów zapewnił po niespełna dwudziestu minutach gry Remo Freuler. Pomocnik Atalanty Bergamo zaskoczył Kaspera Schmeichela płaskim strzałem z pola karnego w długi róg.

Dwadzieścia minut po zmianie stron podwyższył kapitalnym uderzeniem z dystansu Granit Xhaka. Po kolejnych dziesięciu minutach efektowną przewrotką popisał się Breel Embolo i mimo rozpaczliwej interwencji obrońcy piłka wpadła do siatki.

Sześć minut przed końcem przymierzył celnie głową z bliska Mathias Jorgensen, a po kolejnych czterech minutach kontaktowe trafienie uzyskał Christian Gytkjaer, dopełniając tylko formalności po składnej akcji całej drużyny. Mistrzowie Europy z 1992 roku poszli za ciosem i już w czwartej minucie doliczonego czasu gry Henrik Dalsgaard, w zamieszaniu pod bramką gospodarzy, sytuacyjnym strzałem głową uratował remis.

„Helweci” po stracie pierwszych punktów są na drugim miejscu w klasyfikacji tej grupy. Zespół ze Skandynawii dopiero inaugurował w tych eliminacjach. Kolejnym przeciwnikiem obu tych drużyn będzie odpowiednio w czerwcu i na początku września prowadząca w tabeli Irlandia.

* * * * * *
Wyniki wieczornych spotkań eliminacji Euro 2020:

GRUPA D

Szwajcaria – Dania 3:3 (1:0)
Bramki: Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 – Jorgensen 84, Gytkjaer 88, Dalsgaard 90+4.

Irlandia – Gruzja 1:0 (1:0)
Bramka: Hourihane 35.

GRUPA F

Malta – Hiszpania 0:2 (0:1)
Bramki: Morata 31, 73.

Rumunia – Wyspy Owcze 4:1 (3:1)
Bramki: Deac 26, Keseru 29, 32, Puscas 63 – Davidsen 40-karny.

Norwegia – Szwecja 3:3 (1:0)
Bramki: Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 – Claesson 70, Quaison 87, 90+1.

GRUPA J

Włochy – Liechtenstein 6:0 (4:0)
Bramki: Sensi 17, Verratti 32, Quagliarella 35-karny, 45+3-karny, Kean 70, Pavoletti 77.
Czerwona kartka: Kaufmann (45+2, Liechtenstein).

Bośnia i Hercegowina – Grecja 2:2 (2:0)
Bramki: Visca 10, Pjanić 15 – Fortounis 64-karny, Kolovos 85.
Czerwona kartka: Pjanic (65, BiH).