Liga Europy: Legia zagra w fazie grupowej

Legia Warszawa pokonała na własnym stadionie Zorię Ługańsk 3:2 w rewanżowym spotkaniu decydującej fazy eliminacji do Ligi Europy. Dzięki wygranej w dwumeczu 4:2, zawodnicy Henninga Berga awansowali do fazy grupowej europejskich rozgrywek.

Legia podchodziła do rewanżowego meczu z Zorią, po ligowej porażce z Koroną Kielce 1:2. Piłkarze Jurija Wernyduba w niedzielę wygrali w Pucharze Ukrainy z Krystałem Chersoń 5:0.

Pierwszą dobrą okazję goście stworzyli już w drugiej minucie gry. Michał Pazdan sfaulował rywala przed polem karnym, a sędzia podyktował rzut wolny. Uderzenie Zeljko Ljubenovicia przeleciało jednak nad poprzeczką bramki Kuciaka.

Chwilę później Michał Kucharczyk otrzymał prostopadłe podanie od Guilherme i mógł znaleźć się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale nie opanował piłki. W 5. minucie meczu, Michał Pazdan ucierpiał w starciu z rywalem i musiał opuścić plac gry. Jego miejsce zajął Igor Lewczuk.

W 16. minucie gry, Legia wyszła na prowadzenie. Tomasz Brzyski mocno dośrodkował piłkę z rzutu wolnego, a żaden z zawodników nie zmienił toru jej lotu, co zaskoczyło bramkarza Zorii.

Później przez długi czas żadna z drużyn nie stwarzała zagrożenia pod bramką rywali. To zmieniło się w 38. minucie spotkania, gdy goście zdołali doprowadzić do wyrównania. Dmytro Chomczenowski oddał strzał z rzutu wolnego, a piłka przeleciała nad murem. Dusan Kuciak nie zdążył z interwencją. Do przerwy utrzymał się wynik 1:1.

Cztery minuty po zmianie stron, piłkarze Legii wymienili między sobą kilka podań, a strzał oddał Guilherme. Piłka po jego uderzeniu nieznacznie minęła bramkę Szewczenki. W 62. minucie gry, Brazylijczyk oddał kolejny strzał i tym razem pokonał golkipera rywali. Michał Kucharczyk uderzył z dystansu, a tor lotu piłki zmienił piętą Guilherme.

Od 66. minuty meczu, znów był jednak remis. Po raz kolejny ukraiński klub zdobył gola po strzale z rzutu wolnego. Tym razem na listę strzelców wpisał się Rusłan Malinowski, po nieporozumieniu Jakuba Rzeźniczaka i Dusana Kuciaka. Obrońca Legii utrudnił swojemu koledze z drużyny interwencję.
W doliczonym czasie gry sędzia podyktował rzut karny dla Legii, po faulu na Ondreju Dudzie. Chwilę później Słowak z jedenastu metrów ustalił wynik spotkania na 3:2.

Wcześniej awans do fazy grupowej Ligi Europy wywalczył Lech Poznań. Polskie drużyny poznają rywali w piątek. Losowanie odbędzie się w Monaco o godz. 13.

Kolejnym rywalem stołecznej drużyny będzie Jagiellonia Białystok. Mecz siódmej kolejki Ekstraklasy rozegrany zostanie w niedzielę.

***************
Legia Warszawa – Zoria Ługańsk 3:2 (1:1)
Bramki: Brzyski 16, Guilherme 62, Duda 90+4-karny – Chomczenowski 38, Malinowski 66

Legia: Dusan Kuciak – Bartosz Bereszyński, Jakub Rzeźniczak, Michał Pazdan (5. Igor Lewczuk), Tomasz Brzyski – Guilherme, Dominik Furman, Tomasz Jodłowiec, Michał Kucharczyk – Aleksandar Prijović (90+2. Marek Saganowski), Nemanja Nikolić (66. Ondrej Duda)

Zoria: Mykyta Szewczenko – Michaił Siwakow, Artem Hordijenko, Jewhen Opanasenko, Andrij Pyljawski (83. Wieczesław Czeczer)- Mykyta Kameniuka, Rusłan Malinowski, Ołeksandr Karawajew, Zeljko Ljubenović (88. Jaba Lipartia), Iwan Petriak – Dmytro Chomczenowski (58. Pyłyp Budkiwskj)

Pierwszy mecz: 1:0 dla Legii