NBA: Toronto Raptors po raz pierwszy w historii z tytułem mistrzowskim

Toronto Raptors pokonali Golden State Warriors 114:110 w szóstym meczu finałowym NBA. W decydującej o mistrzostwie rywalizacji zespół z Kanady wygrał 4:2 i zdobył pierwsze w historii mistrzostwo.

Spotkanie w Oracle Arena dobrze rozpoczęli goście z Toronto, którzy prowadzili różnicą nawet 9 punktów, ale Warriors szybko opanowali sytuację i po pierwszej kwarcie przegrywali tylko punktem.

W drugiej odsłonie meczu oba zespoły zmieniały się na prowadzeniu. W trzeciej kwarcie najpierw wygrywali Raptors, ale na koniec o dwa punkty więcej mieli gospodarze.

Ostatnie 12 minut zwiastowało zatem interesująca końcówkę i tak było. Raptors wyszli na prowadzenie i utrzymywali je do końca. Kiedy mieli w dorobku o jeden punkt więcej i piłkę na kilka sekund przed końcową syreną wydawało się, że spokojnie utrzymają korzystny wynik. Koszykarze Golden State zagrali jednak skutecznie w obronie i zmusili gości do straty.

Warriors mieli swoją szanse na niecałe dziesięć sekund przed końcem. Stephen Curry nie trafił jednak za trzy punkty. W tym momencie Raptors mogli już powoli rozpocząć świętowanie tytułu mistrzowskiego.

Drużyna z Toronto jest pierwszym kanadyjskim zespołem, który wygrał ligę NBA. Kibice na to historyczne wydarzenie czekali 24 lata, czyli od momentu od kiedy powstał klub.

MVP finałów uznano Kawhiego Leonarda z Toronto Raptors. To dla niego drugie takie wyróżnienie, wcześniej został doceniony w 2014 roku. Wówczas zdobywał tytuł z San Antonio Spurs.

– Jestem szczęśliwy, że ciężka pracą jaką wspólnie wykonaliśmy przez cały sezon przyniosła taki efekt. To niesamowite uczucie – powiedział Kawhi Leonard.

– Naprawdę to jest coś szalonego, nie mogę teraz myśleć o niczym innym. Wracamy do Kanady z Pucharem! – dodawał rozradowany koszykarz Raptors.