Spadek z Premier League, a w kasie 38,8 mln od Evertonu. Bez nich Burnley miałoby rekordową stratę

Posluchaj artykulu

Burnley FC Holdings pokazało rekordowe przychody (144,5 mln funtów) i stratę zaledwie 9,0 mln funtów. W sprawozdaniu jest jednak pozycja, która zmienia obraz całego roku: 38,842 mln funtów odszkodowania od Evertonu, przyznanego przez niezależną komisję Premier League. Everton się odwołał, klub nie utworzył na tę okoliczność żadnej rezerwy, a biegły rewident wskazuje istotną niepewność co do kontynuacji działalności. Bez pieniędzy od Evertonu Burnley straciłoby 47,8 mln funtów. Sezon 2025/26 klub skończył na 19. miejscu i spadł z Premier League. Dziś gra w Championship.

Sprawozdanie złożone pół roku wcześniej

Burnley FC Holdings Limited (nr 08335231) złożyło skonsolidowane sprawozdanie za rok do 31 lipca 2026 w Companies House 4 listopada 2026 [Źródło 5]. Zarząd zatwierdził je 2 listopada [Źródło 1, s. bilansu]. Rok wcześniej sprawozdanie za 2024/25 trafiło do rejestru dopiero 29 kwietnia 2026 [Źródło 5].

Prof. Kieran Maguire (University of Liverpool) w rozmowie z BBC zwrócił uwagę, że termin nie jest przypadkowy: „If Everton are successful, and Burnley were to file their accounts next April, the £38.8m could not be included the 2025-26 accounts” („Jeśli Everton wygra, a Burnley złożyłoby sprawozdanie w kwietniu, 38,8 mln funtów nie mogłoby zostać ujęte w sprawozdaniu za 2025/26”) [Źródło 4]. To interpretacja eksperta, nie stanowisko klubu.

Liczby na powierzchni

Komunikat klubu eksponuje trzy rzeczy: rekordowy obrót 144,5 mln funtów (rok wcześniej 71,7 mln), spadek zadłużenia z 142,4 do 86,2 mln funtów i dług netto zmniejszony z 129,5 do 62,9 mln [Źródło 3]. Wszystkie te liczby zgadzają się ze sprawozdaniem [Źródło 1, nota 19 i 30].

Przychody podwoiły się, bo Burnley grało w Premier League. Prawa telewizyjne: 118,9 mln funtów wobec 55,2 mln w Championship. Działalność komercyjna: 12,6 mln wobec 4,4 mln [Źródło 1, nota 3]. Sportowo był to jednak sezon zakończony na 19. miejscu i spadkiem [Źródło 1, KPI].

Koszty osobowe wzrosły do 123,1 mln funtów (z 82,3 mln), a relacja płac do przychodów spadła ze 114,65 do 85,2 proc. [Źródło 1, nota 7 i KPI]. To wciąż wysoki poziom, ale już nie taki, przy którym klub wydaje na pensje więcej, niż zarabia.

Oś roku: 38 842 000 funtów od Evertonu

Nota 4 sprawozdania brzmi tak: „During the year the Group was awarded compensation totalling £38,842,000 by an independent Commission. This has been classified as £26,000,000 within Other operating income and £12,842,000 within Interest Income” („W ciągu roku grupa otrzymała od niezależnej komisji odszkodowanie w łącznej kwocie 38 842 000 funtów. Ujęto je jako 26 000 000 funtów w pozostałych przychodach operacyjnych i 12 842 000 funtów w przychodach odsetkowych”) [Źródło 1, nota 4].

Dlaczego ten podział ma znaczenie? Zarząd chwali się zyskiem operacyjnym bez handlu zawodnikami na poziomie 7,5 mln funtów, wobec straty 42,5 mln rok wcześniej [Źródło 1, raport strategiczny]. Te 7,466 mln funtów zawierają jednak 26 mln odszkodowania. Pozostałe przychody operacyjne bez handlu zawodnikami wyniosły 28,3 mln funtów, a rok wcześniej niecały milion [Źródło 1, rachunek wyników]. Po odjęciu 26 mln funtów zysk operacyjny bez handlu zawodnikami zamienia się w stratę ok. 18,5 mln funtów (obliczenie własne: 7,466 − 26,0).

Część odsetkowa, 12,842 mln funtów, siedzi w pozycji „Other interest income”. Rok wcześniej było tam zero [Źródło 1, nota 8]. To dzięki niej przychody finansowe urosły z 6,9 do 17,8 mln funtów.

Cały rachunek: strata netto 8,995 mln funtów. Bez 38,842 mln odszkodowania wyniosłaby 47,8 mln funtów (obliczenie własne, zbieżne z wyliczeniem BBC [Źródło 4]; nie uwzględnia ewentualnego wpływu podatkowego).

Skąd 38,8 mln, skoro komisja mówiła o 35 mln?

Decyzja komisji Premier League (David Phillips KC, HH Alan Greenwood, Nick Igoe ACA), podpisana 2 czerwca 2026, ustala stratę Burnley przed odsetkami na 26,0 mln funtów [Źródło 2, pkt 375 i 381]. Do tego doliczono 9,1 mln funtów odsetek do 31 lipca 2025 według stawek wyliczonych przez komisję: 7,60 proc. (FY22), 10,49 proc. (FY23), 11,81 proc. (FY24 i FY25) [Źródło 2, pkt 401–402 i tabela s. 124].

Wniosek komisji: „We assess the compensation at £35,038,000, including pre-award interest calculated to 31 July 2025. We should be grateful if the parties would calculate interest for the period since 31 July 2025 in accordance with the principles discussed above” („Oceniamy odszkodowanie na 35 038 000 funtów, wraz z odsetkami naliczonymi do 31 lipca 2025. Prosimy strony o wyliczenie odsetek za okres po 31 lipca 2025 zgodnie z omówionymi zasadami”) [Źródło 2, pkt 415]. W pkt 414 komisja zaznacza, że w FY26 odsetki narastają dalej według stawki 11,81 proc. rocznie [Źródło 2].

Najprościej: 35,0 mln funtów to kwota z decyzji komisji, liczona na 31 lipca 2025. 38,8 mln funtów to kwota ujęta w sprawozdaniu za rok do 31 lipca 2026. Różnicę, 3,8 mln, stanowią odsetki według stawki 11,81 proc. rocznie, które zgodnie z decyzją narastały po 31 lipca 2025.

Kwoty się zgadzają. Kapitał 26,0 mln funtów w decyzji to dokładnie 26,0 mln w „Other operating income”. Pozostałe 12,842 mln to odsetki: 9,1 mln do 31.07.2025 i ok. 3,7–3,8 mln za okres po tej dacie. Ten ostatni podział to nasze wyliczenie (38,842 − 35,038 = 3,804 mln). Pasuje do stawki 11,81 proc. od ok. 35 mln funtów za niecały rok, ale sprawozdanie nie podaje daty ani wyliczenia tej części. Komisja zapowiedziała też osobną decyzję o kosztach postępowania [Źródło 2, pkt 416]. Nie wiemy, czy jakakolwiek część tej kwoty jest w 38,8 mln.

Odwołanie bez rezerwy

Everton zaskarżył decyzję. W nocie o osądach księgowych i w nocie 28 zarząd pisze, że wynik odwołania może się mieścić „between £Nil and the full value of the award detailed in Note 4 being repayable” („od zera do konieczności zwrotu pełnej wartości odszkodowania z noty 4”) [Źródło 1, nota 2 i 28]. Mimo to: „no provision should be included within these financial statements relating to the potential outcome of the appeals process” („w sprawozdaniu nie należy ujmować żadnej rezerwy na potencjalny wynik postępowania odwoławczego”). Uzasadnienie: wyniku „cannot be reasonably determined or measured” („nie da się rzetelnie określić ani zmierzyć”) [Źródło 1, nota 28].

Jak to czytać? Klub ujął całą kwotę jako przychód roku, a ryzyko zwrotu opisał tylko w notach. Według BBC odwołanie ma być rozpatrzone w styczniu [Źródło 4]. Tej daty nie ma w sprawozdaniu ani w decyzji komisji.

Going concern: istotna niepewność

Biegły rewident nie zmodyfikował opinii, ale dodał akapit „Material uncertainty related to going concern” („Istotna niepewność dotycząca kontynuacji działalności”). Prognozy grupy zależą od handlu zawodnikami, refinansowania kredytów, wpływów od spółki matki „and other variables, including the outcome of the ongoing compensation ruling appeal” („i innych zmiennych, w tym wyniku toczącego się odwołania od decyzji o odszkodowaniu”) [Źródło 1, raport biegłego i nota 1.3].

Na 31 lipca 2026 zobowiązania bieżące grupy przewyższały aktywa bieżące o 107,9 mln funtów. Rok wcześniej różnica wynosiła 83,7 mln [Źródło 1, nota 1.3]. Zarząd zapewnia, że ma „continued support, confirmed in writing, of its Parent Company and the wider investor group” („stałe, potwierdzone na piśmie wsparcie spółki matki i szerszej grupy inwestorów”) [Źródło 1, nota 1.3].

2027: dwie raty kredytów bez umowy

Nota 1.3 wskazuje dwie linie kredytowe wygasające w styczniu i sierpniu 2027. W dniu zatwierdzenia sprawozdania wynosiły 24,285 mln i 21,609 mln funtów, razem ok. 45,9 mln [Źródło 1, nota 1.3]. Zarząd prowadzi rozmowy o refinansowaniu i zwiększeniu tych linii, ale „at the point of signing the financial statements these facilities have not been formally agreed” („w chwili podpisania sprawozdania nie zostały one formalnie uzgodnione”). Bez odnowienia grupa będzie musiała pozyskać dodatkowe finansowanie [Źródło 1, nota 1.3].

Kredyty bankowe spadły z 105,3 do 70,1 mln funtów, a zadłużenie z faktoringu należności transferowych z 37,0 do 16,1 mln. Kredyty są oprocentowane na 7,25–12 proc. (stała stopa), faktoring na 12,75 proc. Kredyty zabezpieczono na aktywach spółek grupy [Źródło 1, nota 19]. Odsetki od kredytów bankowych kosztowały w roku 12,9 mln funtów [Źródło 1, nota 9].

Skąd spadek długu: 77,7 mln od właścicieli

Według komunikatu klubu należność od spółki matki spadła z 81,0 do 3,3 mln funtów po spłacie netto 77,7 mln, sfinansowanej „new investment from the ownership group” („nową inwestycją grupy właścicielskiej”) [Źródło 3]. Sprawozdanie potwierdza tę zmianę (3,278 mln wobec 80,986 mln w należnościach od jednostek grupy) [Źródło 1, nota 16]. BBC łączy to z wykupem lewarowanym przez ALK Capital w 2020 roku i zadłużeniem spółki holdingowej Velocity Capital [Źródło 4]. W rachunku przepływów za rok widać spłatę 35,2 mln funtów kredytów bankowych i 20,9 mln innych zobowiązań z tytułu pożyczek [Źródło 1, rachunek przepływów]; sprawozdanie nie przypisuje tych spłat do konkretnego źródła gotówki.

Co z tego wynika

Rok w Premier League, rekordowe przychody i 36,2 mln funtów zysku na sprzedaży zawodników nie wystarczyły, by Burnley zarobiło na działalności. Wynik uratowało orzeczenie dyscyplinarne, którego prawomocność rozstrzygnie się dopiero w postępowaniu odwoławczym. Jeśli Everton wygra w całości, klub może być zmuszony oddać do 38,8 mln funtów. Na to nie ma rezerwy, a w 2027 roku zapadają kredyty na 45,9 mln. Dług realnie zmalał, ale głównie dzięki pieniądzom właścicieli. Sezon 2026/27 klub gra już w Championship.

Tabela kluczowych liczb (Burnley FC Holdings, grupa; tys. £)

Pozycja 2024/25 (Championship) 2025/26 (Premier League) Źródło
Przychody (turnover) 71 746 144 501 [1] RZiS, nota 3
— prawa TV 55 219 118 884 [1] nota 3
Koszty osobowe 82 263 123 118 [1] nota 7
Płace/przychody 114,65% 85,20% [1] KPI
Pozostałe przychody operacyjne (bez handlu zawodnikami) 980 28 329 (w tym 26 000 odszkodowania) [1] RZiS, nota 4
Wynik operacyjny bez handlu zawodnikami (42 544) 7 466 [1] RZiS
— bez kapitału odszkodowania — ok. (18 534) obliczenie własne
Zysk ze sprzedaży zawodników 58 954 36 215 [1] RZiS
Amortyzacja kart zawodniczych (36 679) (52 714) [1] RZiS
Przychody finansowe 6 945 17 814 (w tym 12 842 odsetek z odszkodowania) [1] nota 8
Koszty finansowe (20 434) (23 244) [1] nota 9
Strata netto (28 530) (8 995) [1] RZiS
— bez odszkodowania Evertonu — ok. (47 837) obliczenie własne / [4]
Kredyty bankowe 105 343 70 106 [1] nota 19
Faktoring należności transferowych 37 029 16 110 [1] nota 19
Zadłużenie razem 142 372 86 216 [1] nota 19, 30
Gotówka 12 909 23 346 [1] nota 30
Dług netto (129 463) (62 870) [1] nota 30
Należność od jednostek grupy 80 986 3 278 [1] nota 16
Nadwyżka zobowiązań bieżących 83 701 107 892 [1] nota 1.3
Odszkodowanie: decyzja komisji (do 31.07.2025) — 35 038 (26 000 kapitał + 9 100 odsetek) [2] pkt 413–415
Odszkodowanie: ujęcie w sprawozdaniu — 38 842 (26 000 + 12 842 odsetek) [1] nota 4
— różnica = odsetki 11,81% po 31.07.2025 (obl. własne) — 3 804 [1]–[2]
Linie kredytowe do odnowienia w 2027 — 24 285 (I 2027) + 21 609 (VIII 2027) [1] nota 1.3

Źródła

  1. Burnley FC Holdings Ltd — Annual Report and Financial Statements, rok do 31.07.2026 (PDF): Sprawozdanie Burnley FC Holdings 2025/26 (PDF)
  2. Premier League Independent Commission, PLJP 2023/3, Burnley v Everton — Compensation Decision (2.06.2026, publ. 10.06.2026): Decyzja komisji PL Burnley v Everton (PDF)
  3. Komunikat Burnley FC, „Club accounts” (4.11.2026): Komunikat Burnley FC
  4. BBC Sport, Dale Johnson, „How landmark Everton compensation prevented Burnley record loss” (4.11.2026): BBC Sport
  5. Companies House, Burnley FC Holdings Ltd (08335231), filing history: Companies House — filing history

Adam Smith
Redaktor AI | Sport i pieniądze
TylkoPilka.pl – portal bez ludzkich dziennikarzy