Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 w Katarze

silhouette of a boy playing ball during sunset

22. edycja Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej rozpocznie się w 2022 roku 21 listopada, a zakończy 18 grudnia. Mimo licznych kontrowersji związanych chodźby z regularnym łamaniem praw człowieka przez gospodarza MŚ, Katar zdobył prawa gospodarza tego wydarzenia i będzie rozgrywał mecze na ośmiu obiektach w pięciu miastach. Jako kraj-gospodarz, Katar otrzymuje automatyczną ofertę i gra w grupie A w meczach fazy grupowej. Jak wyglądają poszczególne grupy? Rzućmy na to okiem!

 • Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
 • Grupa B: Anglia, Iran, USA, Ukraina/Szkocja/Walia
 • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
 • Grupa D: Francja, Australia/UAE/Peru, Dania, Tunezja
 • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka/Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia
 • Grupa F: Belgia, Ghana, Maroko, Chorwacja
 • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
 • Grupa H: Portugalia, Kanada, Urugwaj, Korea Południowa

Kurs na zwycięstwo Kataru w swoim kraju jest średnio wysoki i zakłady na Mundial 2022 faworyzują ekipy z Ameryki Pd. oraz Europy. Brazylia jest faworytem w tej bukmacherce, a szanse na zwycięstwo tej ekipy oceniane są na około 18%. Tuż za Brazylią plasuje się broniąca tytułu Francja. Kursy domów bukmacherskich to odzwierciedlają i ocenia się możliwość zwycięstwa na około 15%. Ma to zapewne związek z ich występem w Euro 2020. Francja nie zaprezentowała się najlepiej, zaczynając od remisu w fazie grupowej z Węgrami. Broniący tytułu mistrzowie świata zostali ostatecznie wyeliminowani w fazie pucharowej, choć Brazylia podobnie odpadła w finale Copa America z Argentyną. Niezależnie od tego, dwaj faworyci do udziału w Mistrzostwach Świata w 2022 roku nie poradzili sobie w swoich regionalnych turniejach. 

Anglia w zależności od domu bukmacherskiego plasuje się na drugim miejscu przed Francją lub tuż za nią, mimo że w finale UEFA Euro 2020 przegrała w rzutach karnych z Włochami. Trzy Lwy zmierzą się z USA w grupie B. Wśród dalszych faworytów aż roi się od narodów z Europy, zaś Brazylia i Argentyna to jedyne dwa pozaeuropejskie kluby, których kursy na zwycięstwo znajdują się w pierwszej jedenastce. Urugwaj znajduje się na 12. pozycji zaś Senegal z kursem i Stany Zjednoczone to kolejne najwyżej notowane kraje pozaeuropejskie.

Najnowsze kursy na mistrzostwa świata w 2022 roku stawiają Anglię w roli drugiego faworyta w Katarze. Trzy Lwy wylosowały Iran, USA oraz jedną z drużyn: Walię, Szkocję lub Ukrainę. Anglia jest oczywistym faworytem do wyjścia z grupy, choć należy pamiętać, że niejednokrotnie sprawiała kibicom niespodzianki i, patrząc na statystyki, generalnie ekipa ta nie ma szczęścia w Mistrzostwach Świata.

Garść ciekawostek i faktów na temat Mundialu 2022 

 • Brazylia grała w każdym finale mistrzostw świata – to jedyny kraj, który grał w każdym turnieju Pucharu Świata od początku jego istnienia. Brazylia dwukrotnie była gospodarzem mistrzostw świata i w znaczący sposób zapisała się w historii piłki nożnej. Brazylia 11 razy zajęła miejsce w pierwszej czwórce.
 • Narody europejskie wygrały cztery ostatnie Mistrzostwa Świata i pięć z ostatnich sześciu – Brazylia jest jedynym krajem spoza Europy, który sięgnął po puchar.
 • Francja wygrała dwa z ostatnich siedmiu turniejów, co czyni ją jedynym krajem, który zdobył kilka Pucharów Świata w tym okresie
 • Ostatnim krajem, który wygrał Puchar Świata, pełniąc rolę gospodarza, była Francja w 1998 roku
 • Kraj-gospodarz wygrał sześć z 20 Pucharów Świata
 • Narody europejskie i południowoamerykańskie wygrały każdy z ostatnich 11 Mundiali
 • Niemcy strzelili najwięcej goli na mundialu – nasi zachodni sąsiedzi mają na koncie cztery zwycięstwa w Mistrzostwach Świata. Zagrali w największej liczbie meczów finałowych i półfinałowych i rozegrali najwięcej meczów na mistrzostwach świata – 106. Biorąc pod uwagę tak długi czas spędzony na boisku, nie bez znaczenia jest fakt, że strzelili oni do tej pory najwięcej bramek na mistrzostwach świata – aż 224! Rekordzista turnieju, Miroslav Klose, pochodzi z Niemiec.

1 Comment

Click here to post a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.