ABC bukmacherki

Encyklopedia gracza

Poniższa „Encyklopedia gracza” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy zamierzają typować w zakładach bukmacherskich. Znajdziecie tu wyjaśnienia wielu pojęć i haseł niezbędnych do poruszania się w bukmacherskim świecie. Miłej lektury!

A

Action – oznaczenie „akcja” – czyli, że wybrany zakład jest nadal ważny.

Ajax – jest to potocznie używany brytyjski slang określający opłatę za zakłady.

Ako (Akumulator, Combo) – zakład wielokrotny, kombinacyjny umożliwiający nam połączenie kilku wydarzeń na jednym kuponie. Wygrana na takim kuponie ustalana jest poprzez mnożenie stawki zakładu przez iloczyn wszystkich kursów. Zakłady tego typu pozwalają nam na wysokie wygrane. Warunkiem jest trafienie wszystkich wydarzeń.

Amerykańskie kursy – tego rodzaju typy określane są „+” lub „-”. +200 oznacza, że przy stawce 100 możemy uzyskać 200 zysku.

Angles –oznacza wykorzystanie najświeższych informacji sportowych, zarówno z ogólnodostępnych jak i trudno dostępnych źródeł, w celu skuteczniejszego przewidywania wyników.

Ante Post – zakłady zawierane z czasowym wyprzedzeniem, np. przed rozpoczęciem rozgrywek Mistrzostw Świata bukmacherzy wystawiają zakład na końcowego triumfatora.

All Weather Track – tak oznaczane są informacje o wpływie warunków pogodowych na wydarzenia sportowe.

Asian handicap – handicap azjatycki zakłada, że spotkanie zaczyna się od razu z dodatkowymi lub ujemnymi punktami dla danej drużyny. Takie rozwiązanie stwarza większe szanse teoretycznie słabszemu uczestnikowi zawodów sportowych w celu wyrównania jego szansy na końcowe zwycięstwo. Drużyna występuje jako słabsza, dzięki temu będzie na czele startu, z handicapem przed faworytem. Za to drużyna silniejsza już od początku meczu musi odrabiać stratę zaproponowaną nam przez bukmachera.

B

Back – słowo back najczęściej jest stosowane na giełdach zakładów i oznacza po prostu zagraniem danego zdarzenia – wygra. Przeciwieństwem Back jest Lay (nie wygra).

Backed – mamy z nim do czynienia kiedy w selekcji otrzymujemy dużo zakładów, a ich kursy są skrócone w stosunku do wyników.

Bankers – typy, które według danego gracza na pewno wygrają, inaczej pewniaki.

Bankroll (Bank roll) – ilość pieniędzy, która jest przeznaczona na grę.

Beard – osoba, najczęściej przyjaciel lub znajomy, który obstawia zakłady, a jego tożsamość nie jest znana innym obstawiającym i bukmacherom.

Biuro zakładów – stara terminologia dzisiejszych naziemnych punktów bukmacherskich, używana jeszcze na Wyspach Brytyjskich, gdzie potocznie mówi się, że swoje biura mają takie firmy jak np. William Hill.

Bismarck – pojęcie, którym posługują się analitycy firm bukmacherskich. Oznacza „ulubieńca bukmacherów” – przegrane, które są źródłem zysków buka.

Bonus powitalny – są to dodatkowe pieniądze, które oferują firmy bukmacherskie by przyciągnąć nowych klientów. Otrzymywane są one przy wpłacie określonego w regulaminie bonusu depozytu.

Breeder`s Cup – zwany inaczej „pucharem hodowcy”, doroczny prestiżowy wyścig 1- stopnia koni czystej krwi, odbywający się co roku w innym miejscu.

Buck – zakład za 100 dolarów.

Bukmacher – osoba, cała firma lub instytucja, która zawodowo zajmuje się przyjmowaniem zakładów sportowych. Z języka angielskiego słowo to pochodzi od dwuczłonowego bookmaker co w wolnym tłumaczeniu oznacza book – zakład; maker – robić, a więc oznacza osobę robiącą zakłady, czyli przyjmującą je.

Bookie – inaczej bukmacher, a więc osoba która przyjmuje zakłady i ustala kursy na zdarzenia.

C

Chalk player – zawodnik, który w opinie ekspertów jest faworytem zakładów.

Carpet – to inne określenie kursu 3/1.

Canadian – jest to zakład, w którego skład wchodzi 26 innych zakładów w 5 sekcjach: 10 podwójnych, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i 1 piątkowy. Aby zakład uznać za trafiony, co najmniej 2 gry muszą wyć wygrane.

Cash back – jest to zakład, za który bukmacher zapewnił zwrócić pieniądze w przypadku przegranej. W wolnym tłumaczeniu oznacza „powrót kasy”. Stawka maksymalnego zwrotu jest ustalona przez bukmachera w regulaminie.

Century – stawka 100 funtów.

Circled game – wydarzenie sportowe na które kursy mogą być ograniczone z powodu różnego rodzaju przyczyny, jak np. pogoda czy plotki o zwolnieniu trenera, konflikcie w drużynie, strajku itp.

Combo – to po prostu inaczej zakład wielokrotny, złożony, kombinacyjny, czy akumulowany, w skład którego wchodzi kilka zdarzeń.

Comeback bonus – ma na celu nakłonić klienta, który wcześniej skorzystał już z bonusu przysługującego nowym graczom, i przegrał pieniądze, do powrotu do gry u bukmachera.

Condition race – wyścig konny, którego wynik zależy od kilku warunków m.in. rasy, wieku, płci koni, czy rodzaju wyścigu.

Correct score betting – zakład, którego właściwy wynik musi być przewidziany, szczególnie popularny u graczy obstawiających piłkę, ze względu na ograniczoną liczbę wyników.

Coverowanie – jest to model obstawiania, który w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego dla gracza, daje zwrot części lub całości zainwestowanych środków. Na przykład zagraliśmy combo z 4 zdarzeń. 3 z nich już skończyły się pomyślnie. Grając w przeciwną stronę na 4., nierozstrzygnięte zdarzenie, coverujemy zagrany kupon AKO. Popularnie nazywamy to kontrowaniem zakładu lub grą na kontrę.

D

Death match – tą opcję stosuje się do zakładów w których co najmniej dwóch uczestników może uplasować się na tej samej pozycji. W przypadku takiej sytuacji stawka dzielona jest na pół to znaczy, że 50 % jej jest wygrana, 50 % przegrana.

Dog (underdog) – termin najczęściej występujący w tenisie, które odnosi się do zawodnika nie będącego faworytem meczu.

Dokładny wynik (DW) – rodzaj zakładu w którym typujemy na dokładny wynik danego meczu np. 1-1.

Draw No Bet (DNB) – z angielskiego oznacza „remis – nie ma zakładu”. Jest to rodzaj azjatyckiego handicapu, który w przypadku remisu w spotkaniu powoduje unieważnienie zakładu i zwrot stawki, za którą graliśmy. Jeśli typowana przez nas drużyna wygra – wygrywamy, jeśli zremisuje – zwracana jest nam stawka, jeśli przegra – przegrywamy.

E

Each Way – są to jedne z bardziej skomplikowanych zakładów. Zakład typu Each Way składa się z dwóch innych zakładów o tej samej stawce. W rzeczywistości polega on na tym, że jeden z tych zakładów odnosi się do zwycięzcy, drugi zaś do zajęcia określonego miejsca. Oto przykład z ligi hiszpańskiej:
Real Madryt – Mistrz Primera Division; Typ – TAK; Kurs: 2.50
Real Madryt – Miejsce 1-3 ; Typ – TAK Kurs: 1.50
Jeżeli postawimy tak skonstruowany zakład za 100 zł to w rzeczywistości postawimy 2 zakłady: Real wygra Primera Division po kursie 2.50; za 100 zł i Real zajmie miejsce 1-3 po kursie 1.50; za 100 zł. Z naszego konta zostanie więc pobrana suma 200 zł.

Evens – Kurs, w którym wygrana jest równa stawce (2.00).

Ex aequo – jest to pojęcie które oznacza, że dwóch lub więcej zawodników zajmuje to samo miejsce, pozycję, lokatę itp.

F

Faworyt (Favourite) – jest nim zawodnik lub drużyna, który/która według bukmacherów ma większe szanse na wygraną.

Free Bet – jest to rodzaj bonusu oferowanego nam przez bukmachera. Polega on na przyznaniu zakładu bez ryzyka do określonej kwoty. Jeśli go wygramy pieniądze zostaną na naszym koncie, jeśli przegramy zostanie nam zwrócona stawka.

Fix – z angielskiego oznacza sfałszowany, ustalony z góry, ustawiony. Za fixy powszechnie uważa się mecze lub sytuacje ustawione, których celem jest uzyskanie korzyści finansowych.

Forest bet – zakład stosowany najczęściej w wyścigach konnych, który polega na wytypowaniu dwóch pierwszych pozycji w odpowiedniej kolejności.

FT – Skrót od angielskiego Full Time, co oznacza koniec regulaminowego czasu gry. FT to zakłady na regulaminowy czas gry, bez wliczania dogrywki.

G

Giełda zakładów – jest miejscem w którym gracze mogą się zakładać między sobą za które giełda pobiera opłaty (prowizje) pełniąc rolę i funkcje powiernika. Za dokonanie świadczenia giełda zakładów pobiera prowizję od wygranych netto na rynku. Jeśli typer poniósł stratę netto na rynku, przegrywa tylko swoją stawkę.

Goalscorer – zakład na strzelca bramki w danym zdarzeniu.

Goliath – zwany inaczej „wielkim zakładem”. Składa się 247 zakładów w 8 sekcjach: 28 podwójnych, 56 potrójnych, 28 szóstkowych, 8 siódemkowych i 1 ósemka. Aby otrzymać zwrot postawionych pieniędzy musimy wygrać co najmniej 2 selekcje.

Greenbook – jest to sytuacja zazwyczaj występująca na giełdzie zakładów, w której bez względu na wynik uzyskamy zysk lub w najgorszym razie wyjdziemy na „zero”.

H

Handicap – to forma zakładów mająca na celu wyrównanie kursów pomiędzy zespołami dysponującymi różnym potencjałem sportowym. Polega na tym, że jeśli jedna z drużyn lub zawodnik jest uważany za powszechnie silniejszego od drugiego, bukmacherzy udzielają temu słabszemu pewną przewagę, która zostaje doliczana już na starcie meczu.

Handicap race – gonitwa koni, w której faworyt jest dodatkowo „obciążony”, aby szanse były wyrównane.

Head to Head – zakład typu head to head, to w rzeczywistości pojedynek między dwoma klubami lub zawodnikami. Może być on zawierany na konkretny turniej np Grand Prix na żużlu na rywalizację poszczególnych zawodników, bądź też na rywalizację drużyn w całym sezonie ligowym. Na przykład na to, która zajmie wyższą pozycję na finiszu rozgrywek.

Heinz – są to 63 zakłady zawarte w 6 selekcjach – 15 dwójkowych, 20 trójkowych, 
15 czwórkowych, 6 piątkowych i 1 szóstkowy. Minimum 1 zakład musi być wygranych, aby otrzymać zwrot.

HT – skrót od angielskiego Half Time, co oznacza połowę czasu gry. Większość bukmacherów oferuje zakłady HT lub też HT/FT, czyli na wynik do połowy meczu i połowa/koniec.

H2H – zakład polegający na wytypowaniu zwycięzcy w danej parze zawodników.

I

Insider – informacja poufna, przeciek, który wyciekł do ogólnego obiegu np. podsłuchana wypowiedź zawodnika o konflikcie drużyny z trenerem.

J

Jackpot – Tak gracze potocznie nazywają trafienie całego kuponu AKO. Nie mylić z terminem z kasyna.

K

Kontra – zakład, który zapewni nam zysk bądź zniweluje stratę, bez względu na wynik ostatniego zdarzenia.

Kod Swift – jest to 8 cyfrowy kod, przy pomocy którego bukmacher identyfikuje instytucję finansową, tzn. bank, w którym mamy konto. Niezbędny zwłaszcza do przelewu do zagranicznego banku.

Konto – jest to konto u bukmachera. Nie ma nic wspólnego z kontem bankowym.

Kursy – Są to współczynniki liczbowe, podawane przy każdym możliwym rozwiązaniu, które określają proporcjonalne szanse na realność danego wydarzenia sportowego. Kursy mnożymy przez siebie i przez stawkę oraz odliczamy ewentualny podatek, aby przeliczyć potencjalną wygraną.

Kursy amerykańskie – W Ameryce zakłady widziane są w „kategoriach 100,- USD”. Także aby wygrać pewną kwotę, należy postawić stawkę w wysokości 100,- USD na typowaną drużynę, natomiast aby wygrać 100,- USD, należy wnieść pewną stawkę. W przypadku zakładów amerykańskich podana jest tylko wygrana netto. Aby obliczyć kwotę do wypłaty, do wygranej należy doliczyć wniesioną stawkę.

Kursy brytyjskie – Brytyjscy bukmacherzy przedstawiają kursy w formie ułamków. Wygrana netto to wynik z pomnożenia stawki i kursu. W przyjętym zakładzie pokazywana jest tylko wygrana netto, czyli stawka pomnożona przez kurs brytyjski. Kwota wypłaty to suma wygranej netto i stawki.

Kursy europejskie – Kwotę wypłaty w przypadku oddania prawidłowego typu można wyliczyć poprzez pomnożenie wniesionej stawki i kursu. Wygrana netto z tego zakładu to różnica kwoty do wypłaty i wniesionej stawki.

Kursy dziesiętne – Na przykład 1,75.

L

Lay – przeciwieństwo zakładu Back. W wolnym tłumaczeniu oznacza „nie wygra”.

Liga typerów – uczestniczą w niej osoby, które rywalizują ze sobą w cyklach tygodniowych lub miesięcznych. Zwycięzcy ligi typerów są często nagradzani.

Livebetting – są to zakłady „na żywo” na trwające zakłady, które można obstawić u wielu bukmacherów internetowych. Tego typu zakłady są niezwykle popularne ze względu na możność kontrowania innych postawionych już wcześniej zakładów. Livebetting oferuje nam często również możliwość oglądania za pomocą livestreamingu postawionego zakładu.

Live odds – inne określenie na zakłady live.

Livescore – strony z wynikami live meczów z wiodących dyscyplin sportowych.

Limity – stosowane są w szczególności w odniesieniu do graczy profesjonalnych, zawodowo zajmujących się bukmacherką. Bukmacherzy w sytuacji częstych i wysokich wygranych przez danego gracza limitują jego konto, tak by mógł stawiać maksymalnie na przykład za 100 zł. Takie działanie ma na celu ograniczyć straty bukmachera. Inaczej rzecz ujmując, jest to górna granica stawki za jaką możemy maksymalnie zagrać. Wyróżniamy również limity na wpłaty, które sami możemy ustalić, aby nie uzależnić się od zakładów bukmacherskich.

Lucky 15 – system składający się z 4 typów i 15 zakładów, czyli jeden pojedynczy zakład na każdy typ, 6 podwójnych kombinacji, 4 podwójne kombinacje i jedna poczwórna kombinacja.

M

Maksymalna stawka – wprowadzany przez bukmachera limit stawki na dane wydarzenie sportowe.

Marża bukmacherska – jest to opłata pobierana od wydarzenia na które oferowany jest zakład. Wraz ze wzrostem popularności wydarzenia marża na nie jest niższa. Marża jest różnie narzucana przez bukmacherów, i waha się zazwyczaj w przedziale od 10-15 %.

„Masówka” – jest to typ masowo grany przez typerów. Często kończy się niespodzianką
 i przegraną wszystkich stawiających. Po postawieniu przez większość ludzi „masówki”, bukmacher w celu zniwelowania ewentualnej straty obniża kurs na ten typ.

Middle – jest to kilka sekcja zakładów, w których każda z możliwości rezultatu powoduje wygranie chociaż jednego kuponu, a dodatkowo pewien rezultat może spowodować wygranie dwóch kuponów.

Minimalna wpłata/wypłata – określone przez bukmachera w regulaminie najmniejsze możliwe środki finansowe, jakie trzeba mieć, by móc wpłacić lub wypłacić na/z konta.

Moneyline – amerykański rodzaj zakładów na zwycięstwo. Tego typu zakład wnosi się na to, która drużyna lub zawodnik odniesie zwycięstwo.

Moneybookers – bardzo wygodne źródło wpłat do bukmacherów internetowych. Bezpieczny i wygodny portfel elektroniczny, z którego środki na konto bukmachera przelać możemy błyskawicznie.

N

Non Runner – uczestnik zgłoszony i zapisany do wyścigu, który nie wystartował.

O

Oddsmaker – osoba pracująca dla firmy bukmacherskiej, odpowiedzialna za wystawienie i kontrolę kursów na wydarzenia, inaczej zwana analitykiem bukmacherskim.

Odds Against – kursy powyżej 2.00, w których wygrana jest większa niż stawka.

Odds On – przeciwieństwo Odds Against, kursy niższe niż 2.00, wygrana jest mniejsza niż stawka.

Outsider – oznacza zawodnika lub drużynę, która według prognoz bukmachera nie ma żadnych szans na zwycięstwo, a kurs wystawiony na nią jest zawsze bardzo wysoki.

Over – w znaczeniu dosłownym „powyżej”. Odnosi się do sumy punktów, bramek w meczu, żółtych kartek, ilości fauli, rzutów wolnych itp. wystawianych przez bukmachera. 
Stawiając „over” stawiamy, że ta liczba zostanie przekroczona.

Overtime – „koniec regulaminowego czasu gry”.

Overlay – występuje wtedy, jeżeli analitycy źle oszacują szansę na wystąpienie danego wydarzenia. Inaczej rzecz ujmując, jest to „przewaga kursowa”, patrząc z pozycji gracza do oddsmakera.

Obrót – wymagany w celu wypłaty depozytu i bonusu. Polega na postawieniu określonej w regulaminie liczby zakładów o ustalonych kursach, aby móc odblokować bonus.

P

Parlay – inaczej zakład wielokrotny.

Patent – określa 7 zakładów zawartych w trzech sekcjach. W każdej sekcji zawiera się 1 pojedyńczy, 3 podwójne i 1 potrójny.

Pewniak – zdarzenie uznawane za graczy za w 100% pewne, które w rzeczywistości nie istnieje.

Pierwsza wpłata – oznacza pierwszą wpłatę na konto gracza u bukmachera.

Pick – angielskie słowo oznaczające typ w którym nie ma faworyta.

Pointspread – inne określenie na handicap.

Podwójna szansa – zakład inaczej zwany „z podpórką”. Opiera się na dwóch możliwościach: wygrana lub remis, remis lub przegrana.

Progresja – niezwykle popularny wśród graczy system gry, który polega na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do momentu osiągnięcia wygranej. Progresja jest stosowana głównie przy stawianiu na remisy wybranej drużyny w piłce nożnej i hokeju.

Price – po angielsku linia kursowa, amerykańsku kurs.

Public Bet – spotkanie bardzo popularne i często obstawiane, np. Real – Barcelona. Bukmacherzy często wykorzystując zainteresowanie spotkaniem, celowo zaniżają kursy, aby spotęgować zyski.

Punter – z angielskiego oznacza typera, gracza.

Push – inaczej remis. Zakład pozostaje nierozstrzygnięty, a stawka zwrócona.

R

Reload bonus – bonus powrotny, mający na celu ponownie zachęcić klienta, by powrócił do gry.Adresowany najczęściej do graczy, którzy wcześniej przegrali sporo pieniędzy.

S

Singiel – najprostsza, a zarazem uznawana za najlepszą metoda obstawiania. Polega na tym, że obstawiamy wynik tylko i wyłącznie jednego zdarzenia, więc nasze szanse na wygraną wynoszą w zależności od typu zakładu od 33 – 50 %.

Spreads – Straight Wagers/Spreads są to klasyczne amerykańskie zakłady, przy których drużynom przydzielane lub odejmowane są dodatkowe punkty. Do faktycznego wyniku punkty są doliczane, ewentualnie odliczane. Przykład: L.A. Lakers grają u Dallas Mavericks. Bukmacherzy przydzielają gościom przewagę 6 punktów. Gospodarzom natomiast odliczają 6-punktowy handicap. Jeśli spotkanie zakończy się wynikiem 99:94 – zwycięstwo Dallas, zakład wygraliśmy, jeśli postawiliśmy na Lakers (gdyż do 94 punktów doliczonych zostanie 6 punktów).

Stawka – suma środków finansowych jakie przeznaczamy na zakład.

Stake – określenie stawki w języku angielskim.

Super Heinz – oznacza 120 zakładów, które zawiera się w 7 sekcjach, w tym 21 podwójnych, 35 potrójnych, 35 poczwórnych, 21 piątkowych, 7 szóstkowych, 1 siódemkę.

Support – dział w firmie bukmacherskiej służący pomocą dla klientów. Rozpatruje skargi, wnioski, zażalenia dotyczące wpłat, wypłat, rozstrzygania kuponów i obrotu zakładów.

Surebet – zakład, który bez względu na wynik przyniesie nam zwycięstwo. Surebety otrzymujemy zazwyczaj poprzez porównanie różnic kursowych w różnych firmach bukmacherskich.

T

Teaser – to specjalny typ zakładu, który pozwala na zmianę handicapu lub linii powyżej/poniżej w celu zwiększenia szans wygranej. Z opcji tej można skorzystać w przypadku obstawienia co najmniej dwóch gier.

Tasiemiec – popularny zakład kombinacyjny składający się z kilkunastu zdarzeń o niskich kursach.

Tipster – jest to doświadczony typer, który podaje swoje typy mniej doświadczonym graczom za darmo lub odpłatnie.

Total – W przypadku zakładu „Total” zakład jest wnoszony nie na wynik spotkania, lecz na ilość uzyskanych punktów w danym spotkaniu. Przykład: gośćmi są Chicago Bulls (OVER 55), gospodarzami są Boston Celtics (UNDER 55). Na obydwie drużyny kurs wynosi 1,91. Jeśli uważa się, że w spotkaniu zostanie zdobytych więcej niż 55 punktów (w sumie przez obydwie drużyny, OVER 55) – należy wybrać typ 1 (gdyż obok Bulls widnieje OVER 55). Jeśli uważa się, że w spotkaniu zostanie zdobytych mniej niż 55 punktów (także przez obydwie drużyny) – zatem UNDER 55 – należy wybrać typ 2.

Trading – sposób gry polegający na takim stworzeniu i zestawieniu zakładów, które bez względu na wynik dadzą nam surebety (zysk). W dosłownym znaczeniu trading oznacza handlowanie zakładami sportowymi.

Trixie – oznacza 4 zakłady w 3 sekcjach, w co wchodzą 3 zakłady podwójne i 1 potrójny.

Typer – osoba zajmująca się typowaniem wyników sportowych.

U

Under – „poniżej”, analogicznie do „over”, oznacza postawienie zakładu na „poniżej” określonej liczby bramek, punktów itp.

Underdog – to samo co outsider.

W

Win – wygrana/wygrany.

Wygrana – suma pieniędzy powstała z połączenia iloczynu kursów i stawki obciążona, lub nie, podatkiem.

V

Valuebet – Inaczej Overlay. Zakład z „wartością”, uznawany przez doświadczonych graczy za opłacalny, gdyż kurs na to spotkanie jest bardzo wysoki (często zawyżony). Value betem określa się również zdarzenie z nieoczekiwanie wysokim kursem na drużynę, która jest teoretycznie lepsza od przeciwnika.

Y

Yankee – oznacza 11 zakładów zawartych w 4 sekcjach, w tym 6 podwójnych, 4 potrójne i 1 poczwórny.

Yield – najlepszy wyznacznik skuteczności oraz poziomu jaki prezentuje dany typer. Yieldem nazywany stosunek zarobionych do zainwestowanych pieniędzy. Liczymy go dzieląc zysk przez sumę stawek. By wyrazić go w procentach mnożymy wynik przez 100. Obliczamy go w następujący sposób: (Suma wygranych – suma stawek)/suma stawek razy 100%.

Z

Zakład długotrwały – zakład zawierany na dłuższy okres czasu, np. na zwycięzcę Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 roku.

Zakład dwudrogowy – zakład w skład którego wchodzi dwa rozstrzygnięcia 1 lub 2, under/over.

Zakłady fantazyjne – dwie drużyny rywalizują w spotkaniu wirtualnym. Zwycięzcą pojedynku jest drużyna, która w aktualnym dniu spotkania z rzeczywistym przeciwnikiem strzeli więcej goli. Uwaga! Liczą się tylko strzelone bramki, wygrana lub porażka są bez znaczenia. Przykład: Dortmund gra z Mainz, Schalke ze Stuttgartem. Spotkanie fantazyjne to Dortmund – Schalke. Jeśli Dortmund pokona Mainz 1:0, a Schalke przegra ze Stuttgartem 2:3, to spotkanie fantazyjne zostanie rozstrzygnięte jako 2:1 dla Schalke.

Zakład trzydrogowy – jest to zakład, w którym możliwe jest każde rozstrzygnięcie (1 X 2).

Zakład last minute – obstawianie zakładów tuż przed jego rozpoczęciem.

Zakłady live – są to zakłady, które możemy obstawiać w trakcie ich trwania, a kursy na nie zmieniają się proporcjonalnie do przebiegu zdarzeń w meczu.

Zakład na dystans – zakład na przewagę zwycięzcy (w stosunku do uplasowanego na drugim miejscu konia). Dokładniej: typowanie, czy zwycięska przewaga będzie większa lub mniejsza niż konkretna ilość długości (konie).

Zakład na wynik przerwy/końcowy – zakład jest na wynik do przerwy i wynik końcowy. Przykład: Stawiamy, że Real u siebie w spotkaniu z Barceloną do przerwy osiągnie remis, mecz jednak przegra. Wówczas w zakładzie na wynik do przerwy i końcowy stawiamy X/2 i w przypadku takiego wyniku, np. 1-2 (0-0), wygrywamy.

Zakład o miejsce – zakładamy się, że zawodnik zajmie określone miejsce w zawodach.

Zakład specjalny – zakład nie związany ze światem sportu. Są to zakłady dotyczące spraw politycznych i rozrywkowych jak np. wybory prezydenckie cz rozdanie Oscarów.

Zakłady systemowe – zakłady systemowe to takie, które dają nam możliwość popełnienia błędów. Przykład: 4 z 5 zdarzeń – Gracz może trafić 4 z 5 meczy i wygrywa kupon, ale jego wygrana jest pomniejszona. Trafiając 5/5 wygrywamy wszystko, jednak wygrana i tak nie będzie niższa niż na zwykłym zakładzie kombinacyjnym.

Zakład złożony – to inaczej zakład kombinacyjny, wielokrotny składający się z kilku spotkań na kuponie.

Add Comment

Click here to post a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.