Typy: Forma drużyny – analiza

W tym artykule zajmiemy się analizą aktualnej formy zespołów, których mecze chcemy obstawiać. I w tym przypadku pomocna okazuje się matematyka.

Na czym polega ta metoda? Bierzemy pod uwagę 5 ostatnich meczów gospodarzy na własnym boisku oraz 5 ostatnich meczów wyjazdowych gości.

Za zwycięstwo u siebie drużyna dostaje 3 pkt, za remis 1 pkt, za zwycięstwo na wyjeździe 4 pkt i za remis 2 pkt. Za porażkę nie przyznajemy żadnych punktów. Aby aktualna forma drużyny była bardziej widoczna, każdemu z rozegranych przez nią meczów przypisujemy numer. Ostatni rozegrany przez zespół mecz będzie oznaczony numerem 5, przedostatni 4, itd.

Przykład: Ostatnie wyniki gospodarzy to WWRPW (W – wygrana, R – remis, P – przegrana), punkty przydzielone takiej drużynie to: 3,3,1,0,3. Teraz mnożąc punkty przyznane zespołowi za każdy z meczów przez cyfrę przypisaną temu meczowi i sumując wszystko, otrzymamy „punkty gospodarzy”. Dla opisanego wcześniej przykładu wygląda to tak: (3×1)+(3×2)+(1×3)+(0×4)+(3×5)=27.

Wyniki gości to RRPWP, a przyznane punkty: 2,2,0,4,0. „Punkty gości” wynoszą zatem (2×1)+(2×2)+(0×3)+(4×4)+(0×5)=22.

Różnica punktów wynosi 27 – 22 = 5. Dzięki temu wyliczeniu otrzymujemy, że drużyna gospodarzy ma większe szanse na zwycięstwo. Oczywiście ten system nie bierze pod uwagę kontuzji i kartek.

Add Comment

Click here to post a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.